מה עדיף- טיפול בבית אבות או מטפל סיעודי בבית?

ההתלבטות מוכרת- ההורה מגיע לגיל מופלג, ובני המשפחה מתלבטים באשר למסגרת הטיפולית המומלצת עבורו. האפשרויות העומדות בפניהם הם בדרך כלל אחת מהשתיים: העסקת עובד זר כמטפל סיעודי בבית הקשיש המוכר, או העתקתו מסביבתו המוכרת לבית אבות, בו יוכל לקבל טיפול רפואי צמוד.

נקודת המוצא הראשונה במקרה זה היא שאין תחליף לחום המשפחתי המוכר שעשוי להעניק הבית. במשך שנים רבות התגורר הקשיש בבית מסוים, עובדה המקשה עליו על העזיבה בגיל המבוגר. עם זאת, מצבי החיים משתנים, ופעמים רבות בני המשפחה אינם יכולים להעניק את כל זמנם ומרצם לבן המשפחה הקשיש, ועליהם לחפש פתרונות אחרים.

במקרים אחרים הקשיש אינו מצליח לבצע פעולות בסיסיות ונזקק לעזרה צמודה ע"י מטפל. פעולות שוטפות ובסיסיות, כגון: ניקיון הבית והגוף, סיוע באכילה ותמיכה רפואית צמודה, מצריכים את הקשיש לעבור לבית אבות המרכז את כל השירותים והסיוע במקום אחד.

מטפל סיעודי- פתרון טוב לזמן קצר

בית אבות נתפס פעמים רבות כמקום זר ופחות מוכר עבור הקשיש. משפחות רבות אף בוחרות במודע להשאיר את הקשיש בבית, ולהעניק לו טיפול צמוד של מטפל זר מתוך רצון כנה ואמיתי לשפר את איכות חייו. עם זאת, חשוב לזכור שבמקרים רבים המענה המקצועי והנכון יותר עבור הקשיש יהיה דווקא בבית האבות, שם יוכל לקבל סיוע רפואי מקיף יותר. הפקדת בן המשפחה בידי מטפל סיעודי עשויה להיות פתרון טוב לזמן קצר, אולם אופי הטיפול בקשיש גורם פעמים רבות לשחיקה של העובד הזר, בשל אופי העבודה הרוטיני. כמו כן, קשיש המוצא את עצמו במצב רפואי מורכב יותר לפתע , עשוי להזדקק לטיפול רפואי נרחב יותר מעבר להשגחה, האכלה או רחצה. פעמים רבות חסר העובד הסיעודי הזר את הרקע והידע הרפואי המתאים לטיפול שכזה, ובמקרה שלו אין לו תחליף.

היתרונות של בית האבות

בית האבות הינו מוסד מסודר, והוא מאפשר לבני המשפחה לבקר את הקשיש ולפקח על דרך הטיפול בו. הצוות הרפואי בבית האבות הוא מגוון, ומורכב ממגוון אנשי מקצוע, בהם רופאים מוסמכים, אחים ואחיות, מטפלים פרא- רפואיים ומגוון אנשי צוות נוספים, הערוכים לספק לקשיש באופן מיידי את הטיפול הרפואי המתאים. פרט זה מהווה יתרון חשוב על פני טיפול של מטפל סיעודי, שכן הענות מהירה של כלל אנשי הצוות מסייעים לו לשמור על איזון נפשי וגופני, דבר התורם הן לבריאותו הפיזית והן לבריאותו הנפשית. בנוסף, הצוות הרפואי בבית האבות מתחלף לעיתים קרובות, מה שמונע את השחיקה כתוצאה מהטיפול האינטנסיבי והרוטיני. כך יכול הקשיש לקבל את הטיפול האידיאלי והמסור ביותר ע"י הצוות הרפואי. כמו כן, התחום החברתי הינו אחד התחומים המפותחים בבתי האבות. במקרים רבים הקשיש מבודד מקרובים ומפעילות חברתית כאשר הוא בבית. חבריו משכבר הימים פחות עצמאיים, ולעיתים הוא מתקשה לבקרם בשל קושי בניידות. מבחינה זו בית אבות הוא החממה החברתית האידיאלית עבור הקשיש, שם הוא אף פעם לא ימצא את עצמו לבד, ותמיד יוכל להצטרף לפעילות חברתית מהנה במסגרת בית האבות.

כאשר עומדים בפני החלטה

יחד עם השקולים הבריאותיים עם המצאות הקשיש בבית האבות, והשקט הנפשי המובטח לבני המשפחה כשהוא שם, יש לשקול גם את מצבו הנפשי הנוכחי. פעמים רבות העתקתו מביתו המוכר והבטוח, עשויה לגרום להסתגרות מפני הסביבה, ולהרגשה פיזית ונפשית פחות טובה. לעיתים גם קיימת שאלת העלות הכספית הגבוהה בשהות בדיור מוגן או בבית אבות, שלא כל משפחה יכולה לעמוד בה.

שאלת העדיפות בכל המקרים הללו, צריכה להבחן בהתאם לשיקולים האישיים, הן של הקשיש והן של בני משפחתו.

 

 

© 2018 טוב לדעת. All rights reserved.

אתר "טוב לדעת" מכיל טיפים, המלצות, עצות ומדריכים שטוב לדעת ושנכתבו ע"י הגולשים או ע"י מומחים בכל תחום.
חשוב לדעת: המידע המופיע באתר אינו תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע מתאימים במצב שיש צורך בהתייעצות כזו.
כותבים נבחרים: GOODSTUFF