טוב לדעת! טיפים להדברת חולדות ועכברים

המזיקים שגורמים הכי הרבה נזק בבית הם ללא ספק המכרסמים. בשונה ממזיקים אחרים, למכרסמים יש יכולת הישרדות גבוהה מאוד ובעזרת הכרסום הם יוצרים לעצמם מחילות ומקומות מסתור רבים. על מנת שהמכרסמים יוכלו לייצר את המעברים דרכם הם ימלטו, כמו גם את מקומות המסתור שלהם, הם חייבים לגרום לנזק בבית. ארונות המטבח, הריהוט בסלון, ארונות הבגדים ומיטות השינה בחדרים, צינורות האינסטלציה – כולם בסכנת נזק נוכח הימצאותם של המכרסמים בבית. במידה ויש בבית קירות גבס או הנמכות תקרה, גם אלו עומדים בפני סיכוי גבוה של גרימת נזק על ידי מכרסמים. ישנם מקרים שחולדה או עכבר מתו בתוך קירות הבית או במעברי האינסטלציה, דבר שמצריך אנשי מקצוע שיפרקו ויתקינו מחדש את כל הקונסטרוקציה לאחר פינוי פגר המכרסמים.

ללא ספק, המזיקים שגורמים הכי הרבה נזק בבית הם המכרסמים. ריכזנו עבורכם כמה טיפים והמלצות להתמודדות וטיפול הדברה נגדם.

טיפים להדברת מכרסמים

חולדות

 • חולדות יכולות לפתח קשרים חברתיים ולהסיק מסקנות של סיבה ותוצאה מהסביבה בה הן חיות. אם חולדה תראה חולדה אחרת מתה, היא תבין שישנה סכנה ועליה להסתתר. חולדות שיבחינו באוכל שמונח ליד חולדה אחרת מתה, יזהו מיד שמדובר באוכל מורעל ועליהן להסתתר ולברוח מהמקום שנגוע ברעל.
 • הדברת חולדות מחייבת הבנה של תנאי המתחם הנגוע על מנת להביא לעבודת הדברת חולדות יעילה. חולדות יוצרות כמה פתחי מעבר אל ומחוץ לבית, וכדי לבצע הדברת חולדות יעילה המדביר חייב לזהות את כל פתחי המעבר שבנו החולדות במתחם. רק לאחר שזיהה את כל המעברים, שמשמשים את החולדות למילוט ומסתור, יוכל להתחיל ולבצע הדברת חולדות באמצעות שימוש במלכודות בתוך המתחם, ושימוש ברעל מחוץ למתחם, לרוב בפתחי ביוב שאין לילדים ולבעלי חיים גישה אליהם.
 • אסור להשתמש ברעל נגד חולדות בתוך הבית! החולדה עלולה למות בתוך אחד הקירות ואז תצטרכו לשלם הרבה כסף על פירוק והרכבה מחדש. הדברת חולדות מחייבת שימוש במלכודות בתוך הבית, ורעל רק בחוץ ורחוק מהבית.
 • חולדות יכולות להסתגל לתנאי שטח מאתגרים. הדבר היחיד שגורם לחולדות להישאר במקום כלשהו זו הזמינות למזון. כל דבר שיפריע לחולדה להגיע אל מקורות המזון שלה, יהפוך למכשול אותו החולדה תנטרל בכרסום.
 • חולדות נושאות בגופן מחלות. המגע בין חולדות ומזון שאנו צורכים בבית יכולה להביא למפגע תברואתי ואף לגרום למחלות בבני הבית. זהירות יתרה נדרשת בנוגע לחיות המחמד בבית. חולדות לא יהססו לנשוך כלב או חתול שיפריעו להם במלאכתם, והחולדות גדולות מספיק כדי לעמוד מולם ולהלחם. נשיכה של חיית המחמד על ידי חולדה יכולה להביא למחלות ואף למוות.
 • המחילות שהחולדות יצרו בתוך הבית ובסביבתו הקרובה לרוב מלאות בתולעים וסרחון. מקום דגירה ממושך של חולדות בהחלט יוצר מפגע תברואתי שאסור שימצא בקרבת בני אדם וחיות מחמד ביתיות.
 • אין הבדל בין עכברוש וחולדה, מדובר באותו מכרסם. הדברת חולדות מתייחסת גם לעכברושים.
 • לחולדות יש גם חוש שמיעה מצוין שעוזר להן לשרוד. הדברת חולדות באמצעות מכשירים אלקטרוניים (השמעת תדר שמפריע לחולדות ואינו נשמע על ידי בני אדם) נמצאה כלא יעילה. החולדות מצליחות לשרוד ולהתאים את עצמן למכשיר.
 • חולדות משתמשות בחוטי חשמל וכבלים למעבר בין מקומות, והן לרוב גם מכרסמות אותם וגורמות לשיבושים ותקלות.
 • החולדות הן חיות בעלות תעוזה, הן לא מפחדות לתקוף חיות אחרות שגדולות מהן פי ארבע בגוף. חולדות לא מהססות, הן יתקפו כל חיה תמימה וסקרנית שתבוא לרחרח אודותן.

עכברים

 • היתרון הגדול ביותר של העכברים זהו גודלם הקטן, אך זהו גם החיסרון הגדול שלהם. עכברים יכולים לברוח ממקום למקום בעת שנתפסו על חם בזכות גודלם הקטן. הם יכולים להיכנס בתוך חריצים ובשנייה אחת להיעלם מהמקום, אך בגלל גודלם הקטן הם גם נתונים לאיומים של חיות גדולות מהן, בניהן גם החולדות או חתולים וכד'..
 • מאחר ועכברים נתונים ליותר איומים מחולדות, הם לא יאמצו בית עם חתול. הדברת עכברים בבית יכולה בקלות להתבצע באמצעות הימצאותו של חתול בבית. במידה וישנה נגיעות של עכברים גם בחצר או במחסן, אז תידרש הדברת עכברים מקצועית כדי לנקות את המתחם כולו.
 • עכברים לרוב יעדיפו את הבית על החצר, שם הם יכולים להסתתר ולהרגיש מוגנים יותר, דבר שגורם להם ליצור מחילות בתוך הבית ולפעול רק בשעות הלילה כשאין סכנה שיבחינו בנוכחותם.
 • את הימצאותם של עכברים בבית ניתן לזהות בקלות על ידי הימצאותם של הגללים. עכברים אוכלים ומיד עושים את צרכיהם באותו המקום בו אכלו. במקום שנגוע בעכברים יהיו גללים שחורים וקטנים, לרוב ימצא במגירות לחם, ארונות מטבח וכד'. ברגע שאתם מבחינים בסימנים אלו עליכם להזמין הדברת עכברים באופן מיידי, זאת מאחר והעכברים גורמים נזק רב לרכוש הבית, והם גם מהווים מפגע תברואתי למזון שבו הם נגעו.
 • הדברת עכברים, בדומה להדברת חולדות, מצריכה אף היא אבחון של השטח לפני נקיטת פעולות הדברה. רק לאחר שהמדביר זיהה את התשתית שהעכברים בנו למעבר ולמסתור, יוכל להתחיל לבצע הדברת עכברים בצורה יעילה. בתוך הבית הוא ישתמש במלכודות, ובמידת הצורך, אם הבית נמצא ליד מקורות ביוב או שדה פתוח, ישתמש ברעל או בחומרי הדברה ירוקה למניעת הגעתם המחודשת של העכברים לבית.
 • עכברים מאוד הססניים ופחדנים, הם לא לוקחים סיכונים מיותרים, לכן לכידתם יכולה להיות קשה כאשר אין לכם את הניסיון עם צורת ההתנהגות שלהם. הדברת עכברים יעילה מחייבת הבנה של אופי החיה והתאמת שיטות ההדברה אליה. הצבת מלכודות נגד עכברים במקומות שבהם העכבר באמת יחשוב שאין לו סכנה, וחסימת פתחי מילוט ומעברים שהעבר יצר מבעוד מועד.

 

 כתיבת תגובה