רגע לפני: חוץ מניסיון, מה חשוב שיביא המורה הפרטי לשיעור?

המלצות על מורים פרטיים נחלקים לכמה פרמטרים, ולפיהם תדעו איך לבחור מורה פרטי אבל גם כיצד לדרג אותו ולתאר את איכויותיו לפני מי שיבקש מכם המלצה גם להבא. כל קריטריון כזה הופך את המורה למצוין בתחומו בגלל שיקולים שונים ולכן הוא עשוי להתאים לכמה תלמידים שנזקקים לכך, בעוד שאחרים פשוט לא יתחברו אליו ולא יוכלו לקבל ממנו מה שהם זקוקים לו. להלן כמה כישורים ועיקרים שנחוצים למורה פרטי שבא ללמד אתכם, ולפיו תחליטו.

ידע מלא ולא חסר

מורים חייבים להיות בעלי הידע הנחוץ לכם בצורה שלמה ומלאה, מבלי לומר לכם באמצע שיש פרקים שלמים שלא עסק בהם, משום שאולי בתקופתו הידע הזה לא נדרש. זה חיוני במיוחד בתחומים מדעיים שבהם הידע מתחדש בכל יום והטכנולוגיה מביאה עמה גילויים חדשים שחשוב להתעדכן בהם. כדוגמה מובנת מאליה אפשר לקחת את מקצוע המחשבים. אי אפשר ללכת ללמוד אצל מורה פרטי טוב למחשבים שסיים ללמוד לפני עשר שנים, למשל, והוא לא יודע מה קורה בתחום בימינו כלל.

גישה סבלנית ואמפתית

אין הקפדן מלמד וזה ידוע שהגישה הסבלנית מחויבת המציאות, במיוחד משום שיש כל כך הרבה ידע שיש להעביר לתלמידים וחייבים לעבוד לאט ובשיטתיות. אין טעם לקפץ מנושא לנושא מבלי להבין שהקצב של התלמיד אטי יותר ולכן סבלנות היא אבן יסוד בכל שיעור פרטי שכזה. חנוך לנער על פי דרכו, כלומר היה אמפתי לתלמיד שכנראה חושש להביע את חוסר ההבנה שלו ועל המורה לנחש זאת ולהשלים לו את החסר בצורה אוהדת. יצירת אווירה סבלנית גם מקילה על התלמידים בשיעור לקלוט חומר במקום להתגונן נפשית.

מתודיקה ברורה

החלפת שיטות לימוד בכל שיעור אינה מועילה. מורה פרטי צריך להיות עקבי כדי שהתלמידים ילמדו את החומר במקום ללמוד את השיטות והגישות של המורה. צריך להיות ענייני ולגוון רק במידת הצורך מספיק כדי לעורר תשומת לב ועניין כאשר החומר מייגע ומושך לאדישות. הפתעות קטנות אינן מחליפות משנה סדורה והתזזיתיות של מורה פרטי אינה מסייעת לקליטת החומר.

תפריט נגישות