לא הכול ורוד – הסיכונים שיש בסחר בשוק ההון

מסחר בשוק ההון עולה בשנים האחרונות לכותרות. אם בעבר היה מדובר על תחום של מקצוענים בלבד, הרי שהיום מדובר על תחום שכל אחד יכול לעסוק בו. בתי ספר מיוחדים המעבירים קורסים לגבי השקעה עצמאית בשוק ההון, צצים כמו פטריות אחרי הגשם, והמסר השיווקי הוא ברור – כל אחד יכול! וכמובן שחשוב להבין כי נכון שכל אחד יכול, אך השאלה האם כדאי לו? אריה גולדין, אחד מגדולי היועצים בשוק ההון, ממהר להסביר כי אומנם נכון שמדובר על תחום רווחי, אך חשוב לזכור שהוא אינו חף מסיכונים. למעשה, רוב האנשים אולי לא תמיד חושבים על כך עד הסוף, אך שוק ההון אינו משחק ילדים. מדובר על דרך נפלאה להרוויח כסף, אך גם על מדרון חלקלק שכל אחד עלול ליפול בו.

אריה גולדין – הסיכונים של מסחר בשוק ההון

כאמור, מסחר בשוק ההון אינו משחק ואינו פלטפורמת הימורים, אם כי דרך מעולה להשקיע את החסכונות שלכם לטווח הארוך או לטווח הקצר. כמובן שיש צורך להבין מה בדיוק אתם עושים כפי שיודע אריה גולדין, אחרת אתם עלולים להתעורר בוקר אחד ולגלות להפתעתכם שכל החסכונות שלכם נמחקו וחשבון המסחר שלכם התאפס. לכן לפני שמתחילים להשקיע בצורה עצמאית, חשוב ללמוד את התחום לעומק, להבין היטב את הסיכונים ולדעת כיצד למזער אותם למינימום האפשרי. למשל, סוחרי מט"ח רבים משתמשים באופציית המינוף, במטרה להגדיל את הרווחים שלהם. אך רבים מהם אינם מבינים, כי הדבר לא רק מגדיל את הרווח, אלא גם את ההפסד. לכן במידה וביצעתם פעולה לא נכונה, אתם עלולים לאפס את כל החשבון שלכם תוך שניות בודדות בלבד. כמובן שהדבר נכון גם בעולם הבורסה, היות ומי שמחליט להשקיע סכום כסף נכבד במניה מסוימת מתוך אמונה שאותה החברה תצליח ובגדול, עלול להתאכזב מאוד אם מחיר המניה יתחיל לצנוח ואיתה גם החסכונות שלו.

לסיכום, אריה גולדין מציע לכל אחד לא להיכנס לשוק ההון, ללא ההדרכה המתאימה. במידה ואינכם מרגישים בטוחים בעצמכם, עדיף להיעזר האיש מקצוע שיסייע לכם להרכיב את תיק ההשקעות שמתאים לכם, תוך כדי נטילת הסיכון האידיאלי עבורכם.