היפוגליקמיה

אחד המצבים המוכרים ביותר בקרב חולי סוכרת הוא מצב של היפוגליקמיה. מצב זה מוגדר כרמות סוכר נמוכות בדם, מה שמחייב לשתות משקה מתוק או לצורך מזון עשיר בסוכר, בהקדם.

היפוגליקמיה, הוא מצב בו רמת הסוכר בדם יורדת מתחת ל-70 מיליגרם/דציליטר. מצב זה נוצר בעקבות פעילות מאומצת מדי, מחסור במזון (בעיקר מחסור בפחמימות) לעומת כמות האינסולין בדם, וכן כתוצאה מעודף אינסולין.

מדובר במצב מסוכן, לא רק בגלל התופעות שחווים במהלכו אלא מעבר לכך. התסמינים של התופעה היא זיעה קרה, רעב, ראייה מטושטשת, חולשה, דפיקות לב מוגברות, רעב ועוד. אם לא מטפלים במצב בהקדם, הרי שזה יכול להוביל לבלבול חושים, חוסר התמצאות במרחב, התנהגות בלתי רגילה, חוסר יכולת לחשוב באופן בהיר, דיבור לא ברור, עד כדי מצב של אובדן הכרה, עוויתות ובמקרים קיצונים אף סכנת מוות.

חשוב להדגיש, היפוגליקמיה הוא לא מצב טבעי, זה לא מצב שקורה כל הזמן, מדובר על מצב קיצון וכך יש להתייחס אליו, מה שאומר שאנחנו צריכים לקחת בחשבון שזה אפשרי אך ניתן לטפל בו בצורה מהירה ופשוטה.

מה הטיפול הנכון להיפוגליקמיה

יש שלבים לטיפול בתופעה זו. אם מדובר על אדם שנמצא בהכרה מלאה ומתחיל לחוות תסמינים של התופעה, הרי שכל מה שצריך לעשות זה לתת לו לאכול מזון או שתייה עם סוכר. למשל, אפשר לתת לו פרי, דברי מתיקה, משקה ממותק וכן בשלב מאוחר יותר, פחמימות מורכבות כמו פרוסת לחם עם חומוס או גבינה.

בשלב זה, בעקבות הטיפול המהיר, מצבו אמור להשתפר במהירות והוא יחזור לתפקוד סדיר.

אם מדובר על אדם שאיבד את הכרתו, הרי שיש לספק לו זריקת גלוקגון ואסור לתת לו לשתות או לאכול מאחר והוא מחוסר הכרה הרי שהוא עלול להיחנק מזה. הזריקה ניתנת אך ורק באמצעות מרשם רופא ועל פי החלטתו, וכן אחרי שבני משפחתו והמטופל עצמו עברו הדרכה כיצד להשתמש בה.

אחרי שנותנים את הזריקה, קיימות שתי אופציות, הראשונה, שהוא יחזור להכרה ומשם יהיה ניתן להמשיך בטיפול שגרתי, האופציה השנייה והקיצונית יותר היא, שהוא לא יחזור להכרה תוך זמן קצר, אז יש להעביר אותו בדחיפות אל בית חולים להמשך הטיפול.

צריך לציין, מאחר ומצב של היפוגליקמיה עלול להתרחש בקרב חולי סוכרת, אזי שעליהם לנהוג בשני האופנים הבאים. ראשית, הם צריכים כל הזמן לשאת איתם אוכל עם סוכר או טבליות גלוקוז, כך שהם יוכלו לצרוך אותם בכל עת שיידרשו. שנית, חשוב מאוד שהם ישאו איתם כרטיס זיהוי מסוים, כך שאנשים יוכלו לדעת שהם סוכרתיים וכן יוכלו לדעת כיצד לנהוג במקרה והם נמצאים במצב כזה ועם מי הם יכולים ליצור קשר.

לסיום, כפי שציינו מדובר על מצב קיצון, זה לא מצב טבעי ושגרתי. אם צורכים אינסולין בצורה נכונה ומקפידה על אכילה בכמויות נכונות ובזמנים הנכונים, אין סיבה שמצב כזה יקרה.

 

 

כתיבת תגובה

תפריט נגישות