אוכל לכלבים: איך בכלל יודעים באיזה סוג לבחור?

אוכל לכלבים

אקסטרים לונג שוט: אתם נכנסים לחנות חיות, העיניים שלכם מתבלבלות משפע המוצרים, הצעצועים, המכשירים, ובמיוחד משקיות המזון הרבות. יש כל כך הרבה שחקנים בשוק ואתם מצדכם לא יודעים על מה לעשות זום. זה הרבה יותר פשוט לבחור צעצוע או רצועה, אבל בכל הנוגע לבחירת אוכל לכלבים אסור לקבל החלטה לפי צבע האריזה או להטיל מטבע. מעבר לגנטיקה שאתה נולד הכלב, גם לאוכל שנכנס לפיו יש השפעה מאוד גדולה על האופן שבו הוא יתפתח, על הבריאות הכללית ועל איכות החיים.

זה לא שונה בהרבה מבני אדם – אדם שיאכל מזון לא בריא עשוי לסבול משלל בעיות רפואיות כמו עודף משקל, דלקות עיכול, סכרת, בעיות לב חלילה ועוד. העניין הוא שהחנויות באמת מציעות היום שפע אדיר ומאוד מתעתע שגורם לצרכנים לתהות, יש בכלל הבדל בין שקיות האוכל לכלבים? יש קשר בין כמה שהאוכל עולה לבין האיכות שלו או שזה רק עניין של מיתוג?

טיפ זהב לכם: תסתכלו על האריזה – לא אם היא יפה או משהו, אלא על התווית שמודבקת עליה, ותשימו לב לרשימת המרכיבים שהיצרן מדווח עליהם. כמובן שכדאי להבין על מה אתם מסתכלים. רשימת הרכיבים למשל מסודרת לפי סדר הכמות היחסית בקילו אחד של המזון. מכאן שהמרכיבים העיקריים יופיעו ראשונים וכל השאר בסדר יורד.

שימו לב שהרכיבים מוצגים גם עם אחוז יחסי לכל אחד מהם. מדובר ברשימה שהיא כמותית בלבד ולא בהכרח מעידה על איכות המרכיבים ויכולת נעכלותם בגוף הכלב. למשל, יכול להיות כתוב שאחוז החלבון גבוה בהשוואה דווקא במזון שנחשב מאיכות בינונית לעומת במזון מאיכות גבוהה, אבל הכלב לא אוכל חלבונים. האיכות של החלבון הרבה יותר גדול ולא הכמות ממנו.

כשאתם בוחרים אוכל לכלבים תנו את הדעת מרכיב החשוב ביותר במזון לכלבים – החלבון. המקור שלו יכול להיות מהחי או מהצומח. מהחי זה אומר שמבשר (עוף, דגים, כבש) או ממוצרי לוואי של תעשיית הבשר. הנעכלות של חלבון מהחי תמיד נחשבת לגבוהה יותר ומזינה יותר עבור הכלב.

אם רשום על האריזה של האוכל "קמח עופות" תדעו שלא ניתן לדעת מה האיכות של החלבון. יש לקמחים הללו כל מיני איכויות, ולפעמים מדובר בחלבון דל שלא עונה על צרכי הגוף של הכלב.

באשר לחלבון מן הצומח, כזה שמגיע מסויה או גלוטן תירס וחיטה, הנעכלות שלו נחשבת לנמוכה יחסית. השימוש בו מוזיל ליצרן את העלות לייצר את המזון באופן דרסטי. זה לא בהכרח בא לידי ביטוי במחיר של שקית האוכל. אז המחיר לא יכול להיות המדד היחיד לבחירת מזון.

עוד משהו חשוב בבחירת מזון הוא רמת האנרגיה שטמונה בו. הכוונה לשומנים ולפחמימות שהמזון מספק לכלב לפעולות השונות שלו ולחילוף החומרים שלו. מזון עם רמת אנרגיה גבוהה גם יאפשר לתת לכלב כמות אוכל יומית קטנה יותר שתספיק עבור האנרגיה שהוא צריך.

כתיבת תגובה

תפריט נגישות