מסחר בזהב – מה אנחנו צריכים לדעת על מסחר בזהב

בעבר, זהב היה אחד החומרים הכי חשובים שהיו בשווקי המסחר, הוא היה נחשב לחומר הפופולארי ביותר לצורך מסחר, ולמעשה לפני עידן המניות, אגרות החוב וכדומה, הוא היה האמצעי העיקרי בו היה נהוג לסחור.

עם הזמן ערכו אומנם ירד, גם במובן הזה שמחירו פחת וכתוצאה מכך גם האטרקטיביות שלו נעלמה. ובכל זאת, אנחנו עדיין יכולים לראות לא מעט אנשים אשר בוחרים לסחור בו, ועדיין מדינות משתמשות בו לצורך מסחר, ומחזיקות זהב במרתפי הבנקים שלהם לצרכים שונים.

אחת הסיבות לכך היא, מסחר בזהב נחשב להשקעה אטרקטיבית כאשר המסחר יורד. אומנם לא מדובר בהשקעה לטווח ארוך, במקרה זה יש הסבורים שזו דווקא השקעה הרבה פחות טובות מהשקעות אחרות, אך אם השוק יורד בשלב מסוים, אפשר לסחור בזהב עד שהוא יעלה שוב. אחת הסיבות לכך היא שהמחיר שלו מתנדנד אך הערך נשאר קבוע.

היתרון הגדול של מסחר בזהב הוא, שלהבדיל מאופציות אחרות שקיימות בכל מה שקשור למסחר, הרי שזהב איננו מתכלה. בעוד שמניות מתכלות, מלאי הנפט יורד ועוד, הרי שזהב לא רק שאיננו נעלם, המלאי גדל מדי שנה, וכך במובן מסוים, הגידול בהיצע דווקא משחק לטובתו, אומנם זה גורם לירידה במחיר, אך זה גם הופך אותו למוצר הרבה יותר בטוח למסחר מאשר מוצרים פיננסים וחומרים אחרים שקיימים בשוק.

כאמור, מסחר בזהב נחשב למקלט במצב של אי וודאות בשווקים. בעוד שבמצבים של מתח כלכלי, מתח ביטחוני, מפולות וכדומה, מעצם זה שישנו אמצעי אחד אשר אנחנו יכולים להשקיע ולסחור בו, מתוך הבנה שהביקוש קיים למרות שהוא נמוך, אזי שהוא מאפשר לנו להרוויח, בתקופה של אי וודאות.

מה חשוב לדעת על מסחר בזהב

אנחנו צריכים לזכור, השימוש בזהב הוא מאוד רב גוני. הוא כולל בין היתר תכשיטים, מטבעות ועוד שורה ארוכה של אמצעים ומוצרים שונים, כולל מוצרים לבית, מוצרי בניין ועוד. מכאן שאנחנו יכולים להבין מדוע קיים ביקוש מסוים תמיד.

אנחנו יכולים להשקיע ולסחור בזהב דרך קנייה מעשית של החומר, בין אם זה באמצעות מטבעות זהב או תכשיטים, אך מן הסתם זה פחות פרקטי, לעומת זאת, אנחנו יכולים לרכוש תעודות סל או מניות של חברות שעוסקות בכריית זהב. ייתכן וזה נושא סיכון יותר משמעותי, אך מצד שני, הרווחיות היא הרבה יותר גדולה והאפשרות שלנו לסחור בכך, כלומר להעביר אותם הלאה, היא הרבה יותר אפקטיבית.

צריך לציין, כשאנחנו רוכשים תעודות סל אשר מגובות במחירי זהב אמיתיים, הרי שהזהב איננו נמצא אצלנו ביד, אלא, הוא מוחזק במרתפים של בנקים בעולם, בין היתר בשוויץ.

חשוב מאוד, לפני שאנחנו נכנסים לתחום של מסחר בזהב, ללמוד את הנושא ולהכיר את המגמות שהתרחשו בתחום זה ביחס למחירים וכן להיצע ולביקוש.

 

כתיבת תגובה

תפריט נגישות