עודף כולסטרול

 

בעשורים האחרונים אנחנו שומעים יותר ויותר את הביטוי "עודף כולסטרול" ובדרך כלל בהקשרים שליליים. אין זה פלא, שכן אנשים שיש להם עודף בכולסטרול רע (LDL),  נאלצים לשנות את סגנון החיים שלהם במהרה על מנת להביא להפחתתו, שכן במצב כזה הם נמצאים בקבוצת סיכון גבוהה מאוד למחלות לב וכן למחלות בכלי הדם.

בשביל לגלות עודף כולסטרול יש לבצע בדיקת דם, היא מאפשרת לגלות האם יש ערכי כולסטרול גבוהים ובמידה וכן, יש ליצור תוכנית טיפול שתביא להפחתתו. צריך לומר, אם שומרים על אורח חיים תקין ובריא, אז לא אמורים להגיע למצב כזה.

על מנת שלא להגיע למצב של עודף כולסטרול יש להימנע מעישון, מאחר וסיגריות גורמות להפחת של כולסטרול טוב HDL, ופוגע בדפנות כלי הדם ולשקיעת שומנים. כמו כן, יש להימנע מלהגיע למצב של עודף משקל, מאחר וככל שהמשקל עולה, מסת הגוף עולה, כך רמת הסיכון לכולסטרול גבוהה עולה. כמו כן, יש להימנע מצריכת מזון עשיר בכולסטרול, למשל, בשר אדום, מוצרי חלב עתיר כולסטרול, אכילת מזונות רווים, מזון עם שומני טראנס (שומן שנמצא בשימוש של מזון מתועש).

בנוסף לכל זה, אנשים שנמצאים בקבוצות סיכון של עודף כולסטרול, הם אנשים שיש להם סוכרת, אנשים עם לחץ דם גבוה, בעלי היסטוריה משפחתית של מחלות כולסטרול, וכן מי שאיננו עוסק בפעילות גופנית.

לפני שנסביר כיצד מתמודדים עם עודף כולסטרול, חשוב להדגיש, לא מדובר בגזרה משמיים, לא מדובר במצב שאי אפשר לתקן ולשנות. להבדיל ממחלות אחרות, ניתן גם לפעול בשביל לא להגיע למצב כזה וכן, אחרי שמגיעים אליו, ניתן לפעול בשביל לצאת ממנו. כל מה שצריך זה לנהל אורח חיים בריא בצורה עקבית וסדירה.

כיצד אפשר להימנע מעודף כולסטרול

אם אנחנו לוקחים את כל מה שמייצר עודף כולסטרול ופשוט הופכים אותו. למשל, אם אנחנו מפסיקים לצרוך מזונות מסוימים בהם יש כולסטרול גבוה, בין אם זה מוצרי בשר מסוימים, בפרט מעובדים, מוצרי חלב שמנים, חלמון ביצה, שומן רווי, שומן טרנס, בצקים, ועוד. אנחנו צריכים לצרוך כמה שיותר שומן בלתי רווי (שמן זית), מוצרי חלב לא שמנים, שיבולת שועל, קטניות, פירות וירקות וכן יש להימנע מצריכת אלכוהול בכמויות גבוהות.

חשוב להבהיר, אומנם יש בחלמון של ביצה כולסטרול, אך מצב שני, יש בביצים חלבונים שמכילים חומצות אמינו וויטמינים שהם הכרחיים עבורנו. לכן אסור להימנע מצריכת ביצים אלא יש לעשות זאת בצורה סבירה.

כמו כן, אנחנו צריכים לעסוק בפעילות ספורטיבית באופן עקבי. פעילות כזו מאפשרת לנו להניע את הכולסטרול בגוף בצורה הרבה יותר טובה והיא מחזקת את רמת הכולסטרול הטוב בגוף.

כמו כן, יש להימנע מעישון באופן גורף, וכן יש להימנע מפעולות שונות אשר עלולות לגרום לעלייה בלחץ הדם.

לסיכום, בשביל להימנע מעודף כולסטרול, רצוי מאוד להקפיד על עבודה שוטפת עם רופאים ומומחים בתחום.

כתיבת תגובה

תפריט נגישות