סקר שווקים עם צביקה ברגשטיין – שוק מחנה יהודה

צביקה ברגשטיין, סופר מוכשר שהוציא את הספר "סוג'וד זה בכלל בגזרה הצפון דרומית", יוצא לסקר שווקים בישראל, ומספר על חוויית השוק האולטימטיבית, שאותה ניתן לחוות אך ורק באגן המזרח התיכון, אזור ייחודי בעולם שעוד מצליח לשמר את אופיו של השוק העתיק, ובו ניתן למצוא אין ספור שווקים בעלי אופי ים תיכוני אופייני, ממש כמו השווקים הגדולים שאנו מכירים פה בישראל.

מבוך של סמטאות אין סופיות

את מסע השווקים בוחר צביקה ברגשטיין לפתוח בשוק מחנה יהודה בירושלים. השוק ממוקם על רחוב יפו, הרחוב הראשי של ירושלים, וגובל מצידו השני ברחוב אגריפס שלאורכו ניתן למצוא שורה של חנויות משפחתיות קטנות, שמוכרות הכל מדברי מאכל אותנטיים, דרך ציוד לבית ועד שירותי סנדלרות ושענות. השוק עצמו מאופיין באין ספור סמטאות המתחברות זו לזו ויוצרות מבוך שזרים יכולים בקלות להסתבך בו.

לאורך הרחוב המרכזי של השוק תוכלו למצוא עמדות מכירה של בשרים, דגים, ירקות, גבינות, תבלינים, מאכלים יבשים ועוד, כשהכל מפוזר בכל מקום ויוצר רצף אינסופי של ריחות, מראות וחוויות. בשנים האחרונות ניתן למצוא גם אין ספור בתי קפה וברים שזרועים בכל שטחו של השוק, בין דוכן הדגים ובין דוכן התבלינים. ברחוב המשני של שוק מחנה יהודה, אפשר למצוא את החנויות המסודרות יותר עם דוכני ממתיקים בשלל צבעים וטעמים, מאפיות שמפזרות ריחות מהפנטים, במיוחד ביום שישי, ודוכנים של רוכלים ניידים המתרוצצים לאורך הרחוב בניסיון לתפוס כל עובר אורח.

שילוב יוצא דופן של דוכני מסחר, בתי קפה ולהטוטני רחוב

את החוויה משלימים אנשי בידור, ליצנים ולהטוטנים המתמקמים להם לאורך הרחוב, מבדרים את העובדים והשבים, לעיתים יוצרים סביבם מעגל של אנשים מתפעלים, ולפניהם תמיד כובע אחד גדול אליהם מתבקש הציבור להשליך את המטבעות העודפים שלו. למעשה, מדגיש צביקה ברגשטיין, מדובר בתופעה שקשה מאוד למצוא בשווקים אחרים בארץ ובאזור הים התיכון בכלל. השילוב בין המסחר הפשוט המאפיין את שוק מחנה יהודה, בין ברים ובתי קפה מודרניים ובין אנשי בידור ולהטוטני רחוב הוא שילוב נדיר, שמהווה קלף מרכזי בהצלחת שוק מחנה יהודה.

כולם מתערבבים עם כולם

עוד בקלחת המחנה יהודאית תוכלו למצוא כמה מן המסעדות המובילות בארץ, מסעדות של שפים מובילים, ואשר מצליחות לגרום לתל אביבים רבים לעלות לרכב בכל סוף שבוע ולעלות את העליות לירושלים כדי לספוג קצת מאווירת השוק וליהנות מארוחת גורמה במסעדות היוקרה שבשוק. אבל אחת התופעות המעניינות ביותר שיודע מחנה יהודה להציע, לדעתו של צביקה ברגשטיין, הוא השילוב שבין דוכני מסחר ובין דירות מגורים. ברחבי שוק מחנה יהודה מתגוררים מאות רבות של אנשים, חלקם אנשים מבוגרים שהתמקמו בשוק מימים ימימה, וחלקם סטודנטים צעירים שמצאו דירה זולה עם שותפים. כולם נעים בין כולם, כולם מתערבבים בין כולם, וכולם יוצרים את האופי יוצא הדופן של שוק מחנה יהודה.

כתיבת תגובה

תפריט נגישות