ציורי קיר עתיקים נחשפו בלוד

ציורי קיר עתיקים

מי היה מאמין, אבל בעיר הפשע והרשע לוד התגלו ממצאים אמנותיים מרשימים ביותר.
במהלך עבודות לבניית מרכז מבקרים עבור 'פסיפס לוד' שנחשף בעבר ונחשב לאחד מן המרהיבים שנתגלו בארץ, התגלה במתחם פסיפס מרשים אחר וגם ציורי קיר מתקופה קדומה ומרתקת.

במהלך החודשים יוני-נובמבר 2014 ניהל צוות של ארכיאולוגים מרשות העתיקות חפירה גדולה בשכונת נווה ירק בלוד, באזור בו נחשף בעבר פסיפס מרהיב ששימש כרצפה של סלון וילה לפני כ-1700 שנה. מטרת החפירה הייתה להכשיר את הקרקע לבניית מרכז מבקרים, אליו יוחזר הפסיפס היפהפה, כאשר ישוב ארצה מסיבוב תערוכות במוזיאונים בעולם.
בחפירה החדשה התגלו ממצאים חשובים, שהבולט בהם- פסיפס צבעוני נוסף יפהפה בגודל 11X13 מ', אשר שימש כריצוף של חצר הוילה המפוארת, אשר בסלונה עמד הפסיפס המפורסם.

הוילה הייתה חלק משכונה של בתי אמידים שעמדה כאן בתקופות הרומית והביזנטית. לוד נקראה אז דיוספוליס והייתה בירת המחוז, עד שהוחלפה ברמלה לאחר הכיבוש המוסלמי.  המבנה היה בשימוש במשך זמן רב. לא יודעים מי גר בה, אבל הדמיון המפותח יכול להתפזר להרבה כיוונים. מה שבטוח, דיירי הווילה אהבו וידעו להעריך אמנות משובחת והם השקיעו בה משאבים רבים.

קצת היסטוריה: החלק הצפוני של המתחם שבו יוקם "מרכז פסיפס לוד ע"ש שלבי וויט ולאון לוי", נחשף במהלך פיקוח של רשות העתיקות על עבודות פיתוח בראשית שנות ה-90 לפני סלילת כביש, ונחפר ע"י מרים אבישר ז"ל. הפסיפס שנתגלה אז הוא מהיפים בארץ, ובשנים האחרונות הוא הוצג במוזיאונים החשובים ביותר בעולם, ביניהם המטרופוליטן, הלובר, הארמיטז' ועוד. בימים אלה הוא מוצג בגלריה צ'יני שבונציה, ובעתיד ישולב במבנה המרכז שייבנה בלוד.

בחפירות הנוכחיות נחשף החלק הדרומי של המתחם, הכולל, בין השאר, חצר גדולה ומפוארת מרוצפת פסיפס, ומוקפת סטוים (מדובר בגלריות מקורות הפתוחות אל החצר)  אשר תקרתם הייתה מוחזקת על ידי עמודים. חשיפת האזור המזרחי של המכלול לא הושלמה, שכן הוא משתרע מתחת לבתי השכונה בת ימינו. פסיפס זה מציג סצנות של חיות צדות וניצדות, דגים, פרחים בסלסילות, אגרטלים וציפורים. איכות התיאורים בפסיפס מצביעה על יכולת אומנותית מפותחת. נתגלו גם שברים רבים של פרסקו – ציורי קיר שנעשו על  טיח לח, המעידים על עיטור ועיצוב מוקפד ויוקרתי, לפי מיטב המסורת של המעמד הגבוה באותה התקופה. בעקבות הגילויים החדשים, ישולב גם חלק זה של הווילה במרכז המבקרים.

בחפירה השתתפו הארכיאולוגים חגית טורגה, עוזי עד, אריולה יקואל ויוסי אלישע מרשות העתיקות.

אם יוצא לכם לבקר בלוד מתישהו, שווה לכם לקפוץ למרכז המבקרים ולצפות באמנות היפה הזו. מדהים כיצד היא שרדה במשך כל כך הרבה שנים והיא רק מוכיחה לנו שמאז ומתמיד בני האדם אהבו לקשט את ביתם בצורה שגורמת להם להרגיש הכי נעים בבית.

אולי יעניין אתכם גם:
ציורי קיר שאסור לפספס כשמגיעים לניו יורק

כתיבת תגובה

תפריט נגישות