8 עובדות שלא ידעתם על רדיו

היא אוהבת רק רדיו חזק אוהבת, רדיו חזק אוהבת, שמנגן. כולנו אוהבים להאזין לרדיו שלנו מנגן כשאנחנו בנסיעה או שוטפים כלים או עושים כל פעולה יומיומית אחרת. אבל מה אנחנו באמת יודעים על המכשיר המופלא הזה שהיה כאן לפני הקולנוע, הטלוויזיה ושלל המסכים שמקיפים אותנו מכל עבר?

  1. ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם, או בקיצור אונסק"ו קבע כי 13 בפברואר הוא יום הרדיו העולמי, שמציין את כוחו של הרדיו כאמצעי תקשורת.
  2. מישהו היה צריך לקרוא לילד בשמו, והמישהו הזה שהמציא את השם "רדיו" הוא פיזיקאי צרפתי ששמו אדוארד בראנלי. השם נגזר ממילה ארוכה יותר – radioconductor. בעברית אגב צריך להגיד מקלט. חשבו איך על זה שבמלחמת המפרץ ישבנו כולנו במקלטים והאזנו למקלטים. קטע הא?
  3. בשנת 1878 דיוויד יוז ביצע את שידור הרדיו הראשון. כל מה שהוא שידר היה צלילים, זאת לאחר גילוי כי גלים אלקטרומגנטיים הופכים לצלילים על ידי מכשיר טלפון ביתי. ממצאים שונים במהלך השנים לאחר מכן המשיכו לפתח את הטכנולוגיה של הרדיו כולל מדען הודי אחד ששמו צ'נדרה בוס.
  4. הרדיו הפך למכשיר בידור שנמצא בכל בית. רבים האזינו בעיקר לחדשות או למוזיקה, והיו גם תסכיתים, שהם סיפורי מתח מורטי עצבים שמשוחקים ברדיו. שיא ההשפעה של הרדיו התגלה בשנת 1938 כששודר התסכית "מלחמת העולמות" שעובד על ידי אורסון וולס. הודיעו במסגרת השידור על פרישת חייזרים לכדור ארץ והדבר גרם להיסטריה מטורפת בכל רחבי ארצות הברית.  אנשים שכחו שמדובר רק בשחקנים ובאפקטים שהם מפיקים באולפן.
  5. אם חגגתם בר מצווה בשנות ה-50 החלום שלכם היה שיקנו לכם או מחשבון או טרנזיסטור. הטרנזיסטור הומצא ביחד עם קום המדינה בשנת 1948 ונחשב לממש מהפך בתולדות הרדיו. עד אז מכשירי הרדיו היו גדולים ויקרים ופתאום בא לעולם מכשיר קטן, נייד, זול, ומפתה במיוחד.
  6. בשנות ה-50 הרדיו הישראלי לא חיבב במיוחד מוזיקה כמו רוק ופופ. מאזינים שרצו להאזין למוזיקה כזאת נאלצו לעבור לתדר של "רדיו רמאללה" ששודר תחת השלטון הירדני על תשתית שנותרה מהבריטים בימי המנדט. בתקופה ההיא אפשר היה לשמוע את הרדיו הזה ברחבי הארץ בלי בעיה.
  7. אפילו שרבים הספידו את הרדיו, לאחר המצאת הטלוויזיה ועוד יותר לאחר חדירת האינטרנט, יש היום למעלה מ-33 אלף תחנות רדיו ברחבי העולם, כאשר בארה"ב יש 12 אלף תחנות. 2 מיליארד מכשירי רדיו נמצאים בשימוש בעולם, והסטטיסטיקה היא רדיו אחד על כל שלושה אנשים. אז מי אמר video killed the radio star? שילך לעמוד בפינה!
  8. כבר לפני קום המדינה קמה תחנת הרדיו "קול ישראל" באופן מחתרתי לחלוטין על ידי ארגון ההגנה. התחנה שידרה מתוך האוניה אקסודוס מול חופי חיפה. קמו לה מתחרות על ידי הארגונים האחרים. גם הלח"י שידרו מדירת גג ברמת גן ובהמשך מרחוב השומר בתל אביב. התחנה התגלתה על ידי הבריטים והשדרנית הראשית של התחנה, ששמה גאולה כהן, נשלחה למאסר.

 

כתיבת תגובה

תפריט נגישות