מהי תוכנית עסקית בשני משפטים

יש שיגידו, שלא ניתן לקיים עסק בלי תוכנית עסקית ויש שיגידו שהיא מיותרת לחלוטין. במאמר זה באנו לעשות לכם סדר ולתת לכם את כל המידע הנחוץ לכם לגבי תוכניות עסקיות.

מהי תוכנית עסקית?

מטרתה העיקרית של התוכנית העסקית היא להביא אל הכתב את כל התוכניות של בעל העסק. כתיבת התוכנית יכולה להיות למטרות שונות כמו בקשות מהבנק, הגשה למשקיעים פוטנציאליים ועוד. בתוכנית העסקית צריכים להיות רשומים יעדים לתקופה המדוברת והדרכים האפשריות להגיע אליהם.

הטענה אל מול המציאות

בעוד שאנשים רבים טוענים כאמור, שכתיבת תוכניות עסקיות היא בזבוז של זמן יקר, קשה מאוד עד בלתי אפשרי לבקש הלוואה או השקעה בלי להראות את התוכניות והיעדים לעתיד. הרי, אף אחד לא היה רוצה לזרוק את כספו על עסק לא מאורגן וללא תכנון מוקדם נראה לעין.

לפני הפתיחה

עוד לפני פתיחת העסק, יש לקחת גורמים רבים בחשבון, כדי להימנע מהפסדים גדולים. לשם כך דרושה תוכנית עסקית, שתסקור את הדרכים להרוויח מהעסק וכך כל אחד, המעוניין להקים עסק מכל סוג שהוא, יכול לרשום את כל הנתונים באופן מסודר וברור ולהתכונן, פחות או יותר, למה שצופן לו העתיד ואפילו לקבל את ההחלטה הסופית אם לפתוח את העסק, כיצד לעשות זאת ומתי או לוותר עליו מראש.

השגת המידע

רוב המידע הרשום בתוכניות עסקיות הוא מידע די ערטילאי, משום שהוא נוגע למצבים עתידיים ובלתי ידועים מראש. יחד עם זאת, ישנה אפשרות לצמצם את החלק הלא ידוע ולהשיג מידע רלוונטי. לדוגמה, אם באפשרותכם לערוך סקר קצר או קבוצת מיקוד רלוונטית לעסק, הרי שתוכלו לקבל מידע רלוונטי ביותר! כמו כן, חשוב גם לבדוק את השוק מבחינת מתחרים, ספקים ועוד.

כתיבת התוכנית

תוכנית עסקית, בעיקר אם היא מיועדת להגשה למשקיע או לגורם אחר, צריכה להיות כתובה ומנוסחת באופן ממצה וברור. לכן, בעלי עסקים רבים פונים לאנשי מקצוע, המתמחים בכתיבת תוכניות עסקיות במטרה לקבל ייעוץ והכוונה לגבי הנתונים הדרושים בהתאם לכל מטרה וגם לגבי אופן השגת המידע הנחוץ.

כתיבת תגובה

תפריט נגישות