שוק מסוכן: הכירו את השורטים ואת החסרונות שלהם

לעולם לא מאוחר ללמוד ונדמה כי עולמו של שוק ההון הינו עולם דינאמי שתמיד אפשר ללמוד עליו עוד ועוד. ישנם סוחרים חדשים בשוק ההון לצד סוחרים ותיקים המופתעים לשמוע על שורטים על מניות. מדובר על אופציה קיימת שרבים עושים בה שימוש, אך מסתבר שלא רבים אלו המודעים לה. הסיבה? מרבית הסוחרים דבקים בשיטת השקעה סולידית-קלאסית של רכישת מניה במצב מסוים, תוך שהם ממתינים שהיא תשנה את דמותה וכך יגיע גם הרווח המיוחל. אז מהו השורט והאם מומלץ לבצע מהלך שכזה? לפניכם המידע המלא:

ראשית, כן חשוב לדעת כי למרות שמדובר על מהלך המתרחש לא אחת, עדיין מדובר על מהלך שהינו מנוגד לקנייה הרגילה של מניות – בה רוכשים מניה ומחכים לנסיקה שלהן. עם מהלך שכזה, מה שקורה הוא שמבצעים פעולה תוך התקווה כי היא תצלול כמה שיותר למטה וכך יגיע הרווח.

מה עליכם לדעת כבר בשלב זה? בעוד עם פעולת הרכישה אתם יכולים להפסיד רק עד גובה סכום ההשקעה שלכם, הרי שעם מהלך כדוגמת שורט אתם יכולים להגיע להפסד אינסופי.

שורטים

הכירו גם אתם: השורט

המונח בו נוהגים להשתמש בישראל הוא "מכירה בחסר", כאשר הפעולה הינה ההיפוך המוחלט מרכישת ניירות ערך. אומנם גם במכירה בחסר מוכרים נייר ומקבלים מזומן, אך במקרה זה אין למוכר את ניירות הערך שהוא מעוניין למכור, כך שהוא למעשה מקדים את המכירה לרכישה. המשמעות? הוא נמצא במינוס של ניירות ערך, כאשר רק בשלב מתקדם יותר הוא מאפס את הפוזיציה. מתי מתבצע מהלך שכזה? "שורט" הינו מהלך המתבצע בעת שסבורים כי נייר הערך עומד לרדת, או בעת שדבקים באסטרטגיה מסויימת המשתנה בהתאם למוכרים.

ה"שורט" הינו מהלך הפוך לפעולה לונג. בעת שמניה עולה רוצים רבים לרכוש אותה וללחוץ על "קנייה". במערכות מתקדמות יותר תוכלו למצוא גם את כפתור ה"שורט", כאשר כל הנדרש מכם הוא ללחץ על הכפתור על מנת לבצע את המהלך. על מנת להבין את המהלך, ניתן לשקף דוגמא מחיי היום יום: אתם מגיעים אל חנות רהיטים, כאשר בעל החנות מוכר לכם את הרהיט ורק לאחר מכן הוא שולח את ההזמנה אל הספק, כאשר הספק שולח לכם את הרהיט שרכשתם לאחר כשבועיים לערך. כלומר, בעל חנות הרהיטים מוכר לכם במחיר גבוה יותר ורק לאחר מכן הוא רוכש מהספק בעלות נמוכה יותר וכך הוא מרוויח. דומה הדבר עם מהלך ה"שורט".

אז מה החיסרון של מהלך שכזה?

למהלך שכזה יש חיסרון וחשוב שגם אתם תכירו אותו. המון פעמים אתם בטוחים כי ערכה של מניה עומד לרדת, כך שאתם ממהרים לבצע את השורט המדובר. מה שקורה לא אחת הוא שאתם צופים מגמה שלא באמת עומדת לקרות. התוצאה? בעוד אתם בטוחים כי עומדת להיות ירידת ערך, מה שקורה הוא דווקא עליית ערך וכך אתם פועלים כנגד המגמה ובאופן זה אתם עתידים להפסיד, ולפעמים לא מעט כסף.

בהנחה ואתם טועים בחישובים שאתם עושים, אתם יכולים להגיע להפסדים ללא גבולות. שימו לב כי לעתים אתם יכולים לעשות "שורט" על מניה שהערך שלה הוא דולר אחד בלבד, כאשר אתם בטוחים כי הערך עומד לרדת. מה שיכול לקרות הוא שהיא תעלה ותגיע לשלושה דולרים, מה שאומר שאתם מפסידים לא פחות מ-200 אחוזים. אין גבולות להפסדים כך שחשוב מאד שגם אתם תבחנו ותשקלו היטב את המהלך לפני שאתם מבצעים אותו.

קראו גם אודות ג' טי ג'י מרקטינג

 

תפריט נגישות