כל מה שצריך לגידול הידרו

גידול צמחים

יש משהו קסום בגידול עצמי של ירקות, פירות או עשבי תיבול. יש שיאמרו שזה כמו לידה. זורעים שותלים, משקים ומזינים, מטפחים ובסופו של תהליך נולד משהו שאנחנו יצרנו במו ידינו, מעשה ידינו להתפאר. זו חוויה נפלאה והיא כפולה ומכופלת אם גם אחר כך אנחנו אוכלים את היצירה שלנו.

הבעיה היא שלא לכל אחד יש גינה גדולה או קרקע זמינה לגידול צמחים. רבים מאתנו לא גרים בבית פרטי עם גינה גדולה, שדה או חצר. במקרה כזה נשאלת השאלה האם נגזר עלינו לחיות חיים שלמים מבלי שגידלנו ולו צמח אחד?

התשובה היא לא!

בשיטת הגידול ההידרופונית אין צורך בקרקע או בחצר, למעשה אפילו אין הכרח באדמה או חול. כל מה שצריך כדי להתחיל לגדל בעצמנו ירקות, פירות או כל צמח אחר בשיטה ההידרופונית זה קצת מקום פנוי בחדר או בארון ורצון ללמוד על גידול הידרו.

אז מה צריך כדי להתחיל לגדל בשיטת הידרו?

מים – צמחים, בין אם הם גדלים בחוץ בשיטה המסורתית ובין אם הם גדלים בבית בשיטה ההידרופונית, זקוקים למים. לכן אחד הדברים הכי חשובים כאשר מתחילים לגדל צמחים בבית הוא מים. כי בלי מים אין חיים. חשוב לדאוג למערכת השקיה מסודרת וקבועה וכן להתאים את משטר ההשקיה לסוג הצמח שאותו אנחנו רוצים לגדל. צריך להימנע מהשקיית יתר או מהיקוות של מים מיותרים כי אלו מזמנים מחלות ומזיקים.

מקור אור – באור כמו במים, צמח לא יגדל ללא מקור אור, זה מקור האנרגיה שלו וגם בלעדיו אין חיים. בחוץ יש לצמחים את אור השמש, אך כאשר מגדלים צמחים בתוך הבית יש לסדר מקור אור מלאכותי. את התאורה יש למקם בקרבת הצמח, מעליו בדרך כלל, קרוב אך לא קרוב מדי. לבסוף חשוב להתאים את כמות החשיפה לאור לסוג הצמח וצרכיו.

מצע לגידול הצמח – אי אפשר לגדל צמחים באוויר, הם צריכים מצע לגדול ולצמוח בו. יש היום מגוון מצעים לגידולי הידרו בתוך הבית, ביניהם: פרלייט, אדמה, חימר ועוד. לא משנה איזה מצע תבחרו הוא צריך להיות מאוורר, טרי, נקי ומתאים לסוג הצמחים שבחרתם לגדל.

דשנים להזנת הצמח – כמו בחוץ כך גם בגידול הידרו בבית – צמחים זקוקים לדישון. דשן הוא מקור ההזנה של הצמח. מהדשן מקבל הצמח רכיבים חיוניים כגון מינרלים והוא למעשה המזון העיקרי של הצמחים. בגידול הידרו מומלץ לרכוש דשן נוזלי או כל דשן אחר שמתאפיין בהתפרקות איטית.

וויסות אוויר וטמפרטורה – מאחר ואנחנו מתרכזים כאן בגידול הידרופוני בבית, יש צורך לספק לצמחים שלנו אוורור כמו גם לשמור על טמפרטורה האופטימאלית עבור סוג הצמח שאנחנו מגדלים. חלל סגור שאינו מאוורר יפגע בצמח ועלול לעכב את הגדילה שלו. בנוסף, יש לפקח על שיעור הלחות שבחלל הגידול.

אם יש לכם את כל האלמנטים הללו אתם מוכנים להתחיל לגדל צמחים בשיטה ההידרופונית. את כל אלו ניתן לרכוש בנפרד או כמערכת הידרופונית מוכנה בחנויות הידרו ברחבי הארץ או ברשת האינטרנט.
בהצלחה!

כתיבת תגובה

תפריט נגישות