דק סינטטי

דקים צברו, ועודם הולכים וצוברים, פופולאריות רבה בעשורים האחרונים. אין בכך פלא, דק עשוי להיות תוספת נאה ושימושית לגינה או למרפסת. עד לסוף שנות התשעים עוד היו נבנים כל הדקים מעץ אולם מאז פרוץ האלף השלישי החלו להופיע בארץ גם דקים הנבנים מלוחות העשויים חומר סינטטי. דק סינטטי ניחן ביתרונות רבים וחלקם של דקים כאלה בכלל הדקים החדשים הנבנים בארץ הולך ועולה.

מה עדיף, דק סינטטי או דק עץ טבעי?
אין תשובה חד משמעית לשאלה האם עדיף לבחור להקים דק עשוי עץ או דווקא דק העשוי חומר סינטטי. ישנם דקים העשויים עץ טבעי ממגוון סוגים כאשר לכל סוג תכונות ייחודיות משלו, כך גם ישנם דקים סינטטיים מתוצרת חברות שונות הנבדלים זה מזה במחיר ובאיכות.
כדי לבחור את הדק המתאים ביותר לצרכינו מומלץ לברר וללמוד מעט על תכונות הדקים השונים ועל יתרונותיהם וחסרונותיהם היחסיים. חשוב לקחת בחשבון לא רק את עלות ההקמה אלא גם כמה עמיד יהיה הדק וכמה תחזוקה ידרוש.

תכונות אופייניות לדק עץ
כאמור בישראל נבנים דקים מעץ מכמה סוגי עצים כאשר הנפוצים ביותר מביניהם הם דקים מעץ אורן, מעץ טיק ומעץ איפאה. דקים מעץ נבדלים זה מזה במראה כתולות בסוג העץ ממנו נבנו ומסוג הגימור בו נעשה שימוש בבנייתם (למשל לכה מגוונת, לכה שקופה או שמן דקים). עמידותם של דקים מעץ אף היא נקבעת לפי סוג העץ ממנו הם עשויים כאשר האורן נחשב לפגיע ביותר והאיפאה לעמיד מכולם.
יתרון חשוב המשותף לכל הדקים העשויים עץ, יהיה סוגו אשר יהיה, הוא שהם ניתנים לחידוש באמצעות ליטוש ויישום מחדש של גימור.
כשבונים דק מעץ טבעי חשוב מאוד לוודא שנעשה שימוש בעץ שעבר תהליכי טיפול המשפרים עמידותו בפני מזיקים כמו גם בפני פגעי מזג האוויר.

תכונות אופייניות לדקים סינטטיים

מכיוון שמדובר בדקים הבנויים מלוחות שפותחו ויוצרו במיוחד לצורך כך אך טבעי הוא שדקים מחומר סינטטי הם עלפי רוב נוחים להקמה, עמידים ודורשים מעט מאוד תחזוקה. חשוב מאוד לבחור בלוחות המיוצרים על ידי חברה מוכרת כך שנדע שאיכותם מובטחת. רק לוחות כאלה יקנו לדק עמידות ראויה בפני בלאי משימוש ומחשיפה לקרינת השמש ולפגעי מזג האוויר. במחסני עצים גדולים ניתן למצוא מבחר לוחות איכותיים, מומלץ להתרשם מן ההיצע במחסני עצים שהם בעלי וותק באספקת לוחות סינטטיים לבניית דקים, דוגמת מי השרון בפתח תקווה.

על גבי הלוחות הסינטטיים מוטבע בדרך כלל הדפס המשווה להם מראה עץ, יש שיאמרו כי מראה זה אינו משתווה למראהו האטרקטיבי של עץ טבעי, יש ליזכור כי אין כל כוונה לגרום לחומר הסינטטי להיראות כמו עץ טבעי, מי שחשוב לו מאוד לשמור על מראה אוטנטי יעדיף וודאי דק מסוג העץ בעל המראה החביב עליו. לא רק המראה שונה אלא גם תחושת המגע עם החומר הסינטטי היא שונה מזו של מגע עם עץ טבעי.

מכיוון שהחומר הסינטטי המשמש לבניית דקים פותח במיוחד למטרה זו הוא ניחן בתכונות

שגם לסוגי העץ העמידים ביותר קשה להתחרות בהם. דקים מחומר סינטטי הם פשוטים יחסית להקמה, שומרים על מראה חדש לאורך זמן וכמעט אינם דורשים תחזוקה.

חומרים דמויי עץ, לא רק בדקים
השימוש בחומרים סינטטיים התופסים את מקומו של העץ הטבעי אינו ייחודי רק לדקים. מהפיכה דומה עבר תחום רצפות הפרקט עד כי כיום רובן עשויות לוחות מחומר סינטטי, גם בתחום חיפוי קירות פנים קיים היום היצע של לוחות מחומרים סינטטיים דמויי עץ.

והמחיר?
ככל שמדובר בדק עץ קיים טווח מחירים גדול הנובע מההבדל בעלות סוגי העץ השונים בהם ניתן לבחור, ניראה שנידרש לשלם עבור דק סינטטי מחיר הדומה לזה של דק עץ ממוצע (לא מן היקרים ולא מן הזולים). חשוב לקחת בחשבון את החיסכון העתידי הצפוי בזכות העובדה שלא נידרש לשאת בהוצאות תחזוקה שוטפת כגון ליטוש ויישום גימור מחדש בכל כמה שנים כפי שיש לעשות עבור רוב הדקים העשויים עץ טבעי.

ישנם אלמנטים עשויים עץ, מדרגות עץ למשל, שלא ניתן לדמיין החלפתם בכאלה העשויים חומר סינטטי. נראה כי בתחום הדקים אין זה המצב ולפיכך, כפי שכבר קרה בתחום רצפות הפרקט, עם חלוף השנים נראה יותר ויותר דקים הנבנים מלוחות ייעודיים העשויים חומר סינטטי.

כתיבת תגובה

תפריט נגישות