מסנני מים

המים שאנו צורכים בבית אומנם מגיעים ממקורות שונים, כגון: התפלה, אקוויפר, בארות, ומעיינות, אך כולם בסופו של דבר מגיעים אלינו לצנרת הביתית ויוצאים מברזי המים לשימושנו האישי – רחצה ושתייה. המים המסופקים לשימושנו הביתי, מגיעים אלינו ממאגרי המים השונים באמצעות חברת "מקורות" אשר מובילה אותם בקווים – פתוחים או סגורים עד למועצות ועיריות השונות, שם הצנרת מתפצלת לקווים אין סופיים אשר סופם בחיבור הראשי אצלכם בבניין/בית.

בכל הדרך (הארוכה מאד יש לציין) אותה עוברים המים, הם נבדקים, מטופלים ונבדקים שוב לביקורת על ידי חברת מקורות וניתן לומר שאיכות המים בישראל, בהשוואה ללא מעט מדינות בעולם, היא משביעת רצון וכושרה של חברת המים הארצית – מקורות, להפיק מים מתוקים לשימוש ביתי, מהתפלת מי ים, הוא בהחלט מרשים (עומד בכתיבת שורות אלו על כ-30% מסך תצרוכת המים היומית בישראל). אולם, מה לגבי איכות הצנרת בביתכם וטעמם הסופי של המים? על זאת נרחיב בהמשך מאמר זה.

 

אז מדוע צריך מסנן מים לבית ולעסק?

הבעיה מתחילה לרוב בקווי המים הישנים יותר.

למעשה, מדובר על רוב רובה של הצנרת בישראל, שכן הוקמה לפני עשרות שנים רבות ומאז מתוחזקת לרוב רק באופן נקודתי בעת תקלה ולא במסגרת פרויקטים יסודיים כלל ארציים לחידוש צנרת המים.

לכן, קווי אספקת המים בארצנו, מכילים חול, אבנים, חלודה ועוד אי אלו חומרים שלא אמורים להיות במים שאנו שותים מהברז בבית או בעבודה.

מאחר ולא נוכל לפתור את בעיית הצנרת המרכזית חשוב שנתייחס לכך ברמה הפרטנית ולדאוג שבני ביתנו ישתו מים טובים (גם מי שמתארח אצלנו..) ולכן מומלץ להתקין מסנן מים גם בחיבור הראשי של הבית שלכם לצנרת הכללית וגם מסנן מים מתחת לכיור במטבח. שילוב של שני מסננים אלו, יספקו לכם את המים הנקיים, בריאים וטעימים ביותר – הן לשתייה והן לבישול וגם ישמרו לכם בצורה טובה יותר על מוצרי החשמל שעושים שימוש במים, כגון, דוד השמש (אשר לעיתים קרובות נדרש להחלפת גוף חימום שכן הוא עמוס באבנית), המקרר (הצורך מים והצינורות העדינים שבו עלולים להיסתם ממים מלוכלכים ואבנית), מכונת הכביסה ועוד.

 

יתרונותיהם של מסנני המים בנקודות:

חיסכון כספי –  קנייתם המתמשכת של בקבוקי מים מינרליים, אינה רק מסורבלת ופוגעת באיכות הסביבה (מייצרת הררי פלסטיק המוצאים את דרכם לאדמתנו), אלא גם יקרה יותר מחלק לא מבוטל מפתרונות סינון המים הקיימים כיום בשוק.

קבלתם של מים איכותיים בברז המים (או בבר המים הייעודי) עבור מגוון שימושים– התקנת מסנן מים מתחת לכיור הביתי, תספק לכם מים נקיים וטעימים לשתייה ובישול, התקנת מסנן מים בברזים הנמצאים מאחורי מכשירי חשמל ביתיים שעושים שימוש במים, כדוגמת מכונת כביסה או מדיח כלים, שומרת עליהם לאורך זמן מסכנת הצטברות אבנית מזיקה שעלולה לסתום אותם ולקלקלם לאורך זמן.

שתייה מרובה של מים – מסנני מים למיניהם מבטלים את טעמי הלוואי של מי הברז שלנו ומשפרים במידה ניכרת את טעמם של המים, כך שכל המשפחה תרצה לשתות יותר מהמים האלה, מה שבהחלט תורם לבריאותם של בני הבית.

תחזוקה פשוטה – בחלק ממססני המים, התחזוקה הינה פשוטה ברמה של החלפה קלה של פילטר, פעמיים בשנה בלבד.

 

עכשיו , אחרי שהסברנו את חשיבותם של מסנני המים לשימוש ביתי או משרדי, עתה בואו נעשה לכם סדר בסוגי המסננים הקיימים בשוק הישראלי ותפקידו של כל מסנן.

 

מסנן מים חיצוני- צמוד לשיבר הראשי בבית:

ישנם 2 סוגים נפוצים של מסננים המותקנים על השיבר הראשי בבית, מסנן אבנית ומסנן מכני.

מסנן אבנית– כשמו כן הוא ומיועד לסנן את האבנית מהמים. בכך הוא שומר על מכשירי החשמל בבית הצורכים מים על בסיס קבוע. אבנית המצטברת במכשירים חשמליים, כגון מכונת כביסה ואחרים עלולה לגרום להשבתת המכשיר ולנזק של מאות ואלפי שקלים.

מסנן מכני– מיועד לסנן מהמים את החלקיקים הגדולים יותר, כגון: חלודה, אבנים קטנות, לכלוך צף.

בעת רכישת מסנן מים, חשוב לדעת האם מדובר בסביבת מגורים חדשה או ישנה בה הצנרת כאמור אינה במיטבה. כל מסנן יכול לשרת אתכם נאמנה שנים רבות תוך תחזוקה פשוטה מאד.

 

מסנן מים בפנים הבית

מסנן תחת הכיור במטבח- המסנן המומלץ ביותר בקטגוריה זו, הינו מסנן "אוסמוזה הפוכה" המשלב בתוכו מספר שיטות סינון כגון: מסנן פחם, מסנן ממברנה, מסנן מכני/רגיל.

שילוב של שני המסננים (חיצוני ופנימי) יעניקו לכם כיסוי מיטבי ואיכות מים גבוהה, כזו שתוכלו להשוויץ שאצלכם בבית שותים מים מהברז.

איך אדע איזה מסנן מים מתאים לבית שלי?

כאמור, ישנם סוגים שונים של מסננים וכדי לבחור את מסנן המים האידיאלי לצרכים שלכם, כדאי לכם להבין קודם כל, מה טיב השימוש שלכם במים בבית ומה אתם רוצים להשיג ברכישת מסנן המים לביתכם . לכל מסנן יש את יתרונותיו וחסרונותיו וכל אחד מהם עונה על צורך אחר – מהרצון לחסוך כסף ולהימנע מהמשך קניית בקבוקי מים מינרליים ועד הרצון לטהר את המים ממזהמים ולשפר את טעם המים. אם היינו צריכים להמליץ על מסנן מים אחד, אזי שמערכת האוסמוזה הפוכה, כוללת בתוכה את כל סוגי המסננים ולכן יכולה לספק מענה נרחב למגוון דרישותכם ממערכת המים הביתית.

כתיבת תגובה

תפריט נגישות