מהי מרקיזה?

מרקיזה היא מילה שמקורה בצרפת ובאה לתאר את החצאיות העגלגלות והארוכות אותן היו לובשות נשים ממעמד המרקיז (המעמד של בני הדוכסים).

כיום, גם שנים רבות לאחר המהפכה הצרפתית והיעלמות המעמדות הרשמיים במדינה, המילה עדיין איתנו ומשמשת אותנו לתיאור אותם סוככים עגולים שצורתם כרבע מעגל ומגנים בעיקר על חלונות או מרפסות קטנות וגם ויטרינות. המבנה המיוחד של המרקיזה מאפשר לה להגן עלינו הן מפני הגשם והן מפני השמש.

מבנה המרקיזה

מבחינת המבנה שלהן, פרופיל האלומיניום של המרקיזות בנוי בצורת מניפה עם מספר רב של זרועות אשר מעניקות לה את צורתה הייחודית. ההבדל בין מרקיזה רגילה וקבועה לבין מרקיזה חשמלית הוא ביכולת לפתוח את אותן הזרועות וכך לשלוט בעצם בגודל המניפה. יש גם מרקיזות שאינן חשמליות ובכל זאת ניתן לשלוט במידת הקיפול שלהן (מרקיזות מתקפלות).

המרקיזות היותר מארוכות מתאימות לא רק לבתים פרטיים, אלא גם לעסקים שמעוניינים להציע ללקוחות שלהם הצללה בימים חמים כאשר הם יושבים מתחתיה. אם המרקיזה מתקפלת, אפשר לקפל אותה בימים בהם לא חייבים לעשות בה שימוש וכך להימנע מהצורך באישורי עירייה מיוחדים (בכפוף לחוקיים המקומיים כמובן).

בגלל שהמרקיזות מוגבלות בגודל שלהן לקוטר המעגל, ישנה בעיה אם רוצים להתקין מרקיזה עם שטח יציאה גדול במיוחד (לרוב מעל שני מטרים). על מנת לפתור בעיה זו, אפשר להתקין מרקיזה עם יציאה מיוחדת שמאפשרת להגדיל את קוטר היציאה שלה… במקרה כזה צריך לספק מנגנון פתיחה מיוחד כמו כזה הפועל באמצעות חבל או מנגנון חשמלי הפועל באמצעות שלט רחוק.

כיסוי המרקיזה

הבד המרכיב את כיסוי המרקיזה הוא לרוב בד שמשונית. זהו בד מיוחד המתאים לתנאי האקלים הארץ ישראליים וכך מאפשר למרקיזה להגן על היושבים מתחתיה הן בימי שמש חמים והן בימי גשם. השמירה על הבד מרטיבות מושגת הודות לכך שבניגוד לבדים אחרים, בד השמשונית נוצר באמצעות הלחמה של מספר שכבות על ידי מכונה, כך שהוא חסין מפני חדירה של לחות ומים אל תוך הבד וכך נשמר אורך החיים הגבוה שלו. על בד השמשונית ניתן להדפיס במגוון גדול של צבעים ודוגמאות, כולל הדפסה של לוגו העסק.

מחיר מרקיזה

מרקיזה היא סוכך פשוט יחסית ולכן מרקיזה בסיסית תעלה כמה מאות שקלים (עד 700 ₪ בדרך כלל). הוספת מנגנון חשמלי למרקיזה כבר תקפיץ את מחירה לכמה אלפי שקלים, ואם צריך להוסיף גם יציאה מיוחדת, היא יכולה להגיע למחיר של 4,000 ₪ ומעלה.

כתיבת תגובה

תפריט נגישות